Chia semienka Wolfberry

Značka: Wolfberry
od 1,20 € od 1 € bez DPH

Zvoľte variant

Salvia hispanica, všeobecne známa ako Chia je hotová energetická bomba. Majú päťkrát viac vápnika ako je v mlieku a vysoký obsah omega 3 a 6 mastných kyselín.
100g / 500g / 1000g 
vegan

Detailné informácie

Obsah: 100g
Na externom sklade
1,20 €
1 € bez DPH
Obsah: 500g
Na externom sklade
5,50 €
4,58 € bez DPH
Obsah: 1000g
Na externom sklade
8,40 €
7 € bez DPH

Podrobný popis

Chia semienka sú semienkami Šalvie hispánskej, svoj pôvod majú v Južnej Amerike, predovšetkým v Mexiku a Guatemale. Ich pestovanie je veľmi náročné, pretože vyžaduje určitú nadmorskú výšku ale dopyt po týchto semienkach neustále rastie a preto hospodári museli hľadať nové miesta pre pestovanie tejto zázračnej plodiny. Našťastie sa superpotravine začalo dariť aj v Argentíne, Peru a v Bolívii.

V minulosti slúžili Chia ako platidlo, pretože boli neuveriteľne vzácne a v jazyku Aztékov vraj znamenalo Chia „Sila“. Semienka sa dodnes konzumujú v surovej forme, celé alebo pomleté ako prísada do rôznych pokrmov.

Ako nám Chia pomáhajú?

  • Podporujú trávenie
  • Regulujú cukor v tele- preto máme viac energie
  • Viažu na seba vodu, preto sú vhodné pre športovcov- Chia zadržujú vodu v tele a tým hydratujú organizmus najmä pri dlhšej fyzickej záťaže a postupne uvoľňujú omega mastné kyseliny
  • Riedia krv a znižujú krvný tlak
  • Vďaka vitamínu B-17 má protirakovinové vlastnosti.
  • Obsahujú 28% omega 3 a 6 mastných kyselín
  • Obsahujú vlákninu, železo, vápnik, aj horčík
  • Obsahujú bielkoviny, minerály aj vitamíny, ktoré naše telo denne potrebuje
  • Sú prirodzeným zdrojom antioxidantov

Typ: semienka chia

Zdroj: rastliny šalvie hispánskej

Pôvod: Argentína

Farba a tvar: asi 1 mm veľké semienka podobné maku

Doporučené dávkovanie: V nariadení Európského parlamentu a Rady (ES) č.258/97 z dňa 22. januára 2013 se uvádza, že doporučená denná dávka balených semien chia je 15 g. Rovnaké nariadenie určuje, že v určitých druhoch potravín sa môže používat až 10 % chia semien.

Chia majú neutrálnu chuť, preto ich môžeme použiť do rôznych pokrmov. Môžete si ich pridať do jogurtu, tvarohu alebo šalátov, prípadne použiť ako zahusťovadlo do omáčiek alebo polievok. Cukrári a pekári používajú Chia a ich vzťah viazať na seba vodu, aby ich pečivo ostalo vláčnejšie. Chia semienka je možné konzumovať aj samotné, alebo do jedného pohára vody pridať lyžičku Chia semienok, chvíľku počkať a vypiť. 


Nutriční hodnoty na 100 g: Energia: 524 kcal/2194 kJ; Bielkoviny: 21.2 g; Sacharidy: 37.5g; Tuky: 26 g; Omega-3 mastné kyseliny: 20.3 g; Omega-6 mastné kyseliny: 5.6 g; Vláknina: 33.7 g; Cholesterol: 0 mg

Obsah balenia: 100 g / 500g / 1000g 

Viac o chia semienkach nájdete tu

Dodatočné parametre

Kategória: Semienka
Kvalita: Konvenčná (Nebio)
Obsah laktózy: Bezlaktózové
Obsah lepku: Bezlepkové