Amarant BIO 500g Bionebio

Značka: BioNebio
2 € 1,67 € bez DPH 0,40 € / 100 g
Vypredané

Komplexný zdroj esenciálnych aminokyselín, nízky glykemický index, vysoký obsah vlákniny a železa. To nám prináša plodina amarant.

Detailné informácie

Podrobný popis

Amarant bol základnou potravinou Inkov a Aztékov a dnes je považovaný za plodinu budúcnosti. Semienka amarantu sú nutrične nesmierne cenné najmä pre svoj obsah bielkovín. Rastlinné zdroje totiž obvykle neobsahujú bielkoviny, v ktorých je zastúpené kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín, a preto by mali vegetariáni kombinovať rôzne rastlinné zdroje bielkovín.

Amarant (rovnako ako quinoa) je však výnimkou a poskytuje telu všetky esenciálne aminokyseliny. Navyše obsahuje vysoké množstvo týchto bielkovín. Je preto vynikajúcou potravinou pre vegánov a vegetariánov, ktorí nekonzumujú živočíšne bielkoviny. Neobsahuje lepok, a je preto vhodný aj pre celiatikov.

Amarant má najväčší obsah proteínov zo všetkých obilnín. Obsahuje esenciálnu aminokyselinu lyzín, ktorá sa v ostatných obilninách takmer nevyskytuje. Amarant má tiež jeden z najvyšších obsahov vlákniny medzi obilninami. Vyšší obsah železa ako amarant má z obilnín už len mrlík čílsky. Je tiež zdrojom vápnika, horčíka a kyseliny listovej. Okrem toho obsahuje skvalén, nenasýtený uhľovodík, ktorý znižuje hladinu cholesterolu a pomáha v boji proti rakovine.

Amarant neobsahuje jednoduché cukry a vďaka nízkemu glykemickému indexu je vhodný i pre ľudí trpiacich cukrovkou či nadváhou. Čo sa týka nutričných hodnôt, amarant je naozaj výborná náhrada za iné obilniny.

Amarant pripravujeme ako prílohu, ako základ do rizota alebo na sladko. Amarant môžeme aj klíčiť či pufovať ako pukance.

Príprava: 1 hrnček amarantu varíme v 1 + 1/2 hrnčekoch vody asi 20 minút. Pozor, nech ho neprevaríme, semienka by získali gumovú konzistenciu.

Zloženie: amarant BIO
Alergény: bez alergénov

Výživové údaje na 100g výrobku: 

Energetická hodnota 1539 kJ/365 kcal
Tuky 7g
-z toho nasýtené
 mastné kyseliny
1,5g
Sacharidy 59g
-z toho cukry 1,7g
Vláknina 6,7g
Bielkoviny 14g
Soľ 0,01g

 Skladovanie: Skladujeme na suchom mieste mimo slnečného žiarenia

Obsah balenia: 500g 

Krajina pôvodu: Poľnohospodárstvo mimo EÚ