Quinoa- superpotravina

  • Bezlepková
  • Na varenie, pečenie, dusenie, klíčenie, “pukanie”
  • Vhodná alternatíva živočíšnych bielkovín

Rok 2013 bol OSN vyhlásený za Medzinárodný rok quinoi, pretože má potenciál bojovať so svetovým hladom.

„Quinoa je poklad pre výživu sveta“
José Graziano da Silva, riaditeľ pre výživu a poľnohospodársto FAO

Proteínová sila na dobrú náladu

Quinoa je pseudo obilnina pochádzajúca z Južnej Ameriky. Je príbuzná špenátu, červenej repy a zaraďuje sa medzi potraviny najbohatšie na živiny. Časť, ktorú konzumujeme je jej semienko. Existuje vo vyše 3000 odrodách, no najvýznamnejšie delenie je: červená, čierna a biela. Farba nie je ich jediný rozdiel, každá má iné nutričné hodnoty a iné množstvo vitamínov a minerálov, avšak platí pravidlo: čím tmavšia, tým viac antioxidantov. Taktiež sa preukázalo, že červená aj čierna odroda majú 2-krát viac vitamínu E ako biela quinoa.

Čo sa týka chuti, quinoa sa hodí na sladké aj slané, biela quinoa sa uvarí do 20 minút, na ostatné potrebujeme viac času, červená chutí orieškovejšie a čierna je chrumkavá.

Quinoa White Red Black

Pre koho je quinoa?

Bezlepkáči, cukrovkári, športovci

Quinoa obsahuje vysoký podiel bielkovín (cca 18-20%) a vlákniny, ale nízky glykemický index. Vďaka tomu je dobrá pre všetkých, ktorí si chcú udržať svoju postavu a pri tom sa dobre, sýto a hlavne na dlho najesť.

Vegáni a vegetariáni

Obsah bielkovín v quinoi je významný obsahom všetkých 9 esenciálnych aminokyselín. Naviac železo, kyselinu listovú, omega-3 a horčík.

Ako variť základ?

Dôležité: Quinou pred použitím namočíme do vody aspoň na 5 minút a dobre premyjeme. Tým sa zbavíme horkých saponínov z vrchnej šupky. Ľahko ich uvidíte tak, že vo vode vytvoria penu. Tieto saponíny majú ochrannú funkciu- chránia rastlinu pred hmyzom a vtákmi, ktoré by ju mohli poškodiť. Po namáčaní quinou premyjeme a dáme variť v pomere 1:2- to znamená 1 šálku quinoi dáme variť s 2 šálkami vody, počkáme kým voda začne vrieť, potom plameň vypneme a necháme dusiť zavreté pod pokrievkou až kým všetka voda nezmizne. Nakoniec trošku osolíme a upravujeme podľa potreby :)

Recepty

Quinoa ako príloha

Moja naobľúbenejšia quinoa je určite ako príloha. Quinou podľa návodu hore uvarím a väčšinou ich farebne striedam. Raz mám doma balíček bielej, raz červenej a raz čiernej. Po uvarení pridám soľ podľa chuti, olivový olej a dobre premiešam. Podľa toho, k akému pokrmu quinou podávam, pridávam zeleninu a bylinky. Najobľúbenejšou kombiníciou je rajčina- bazalka :) 

Stačí však pridať ešte cuketu a uhorku a hneď máme hotové quinoto :)

Ako klíčiť?

Semienka namočíme ideálne na noc do vody alebo apsoň na minimálne 2 hodiny, nech sa nám zobudia. Ráno zlejeme vodu a necháme ich pri izbovej teplote klíčiť v nakličiacom pohári alebo na sitku. Dôležité je ich pravidelne počas klíčenia preplachovať, ideálne aspoň 2-3 krát denne. Ak sa Vám zdá, že semienka začínajú plesnivieť, naozaj sa Vám to iba zdá. Keď sa bližšie prizriete, uvidíte, že sú to malé korienky rastliniek, ktoré sa snažia, ťo najviac rastlinku vyživiť. Prvé klíčky môžeme konzumovať už po 12 hodinách. Kľudne ich však nechajte klíčiť aj 3 dni a až potom ich umyté odložte do chladničky, kde nám vydržia aj týždeň. Teda ak ste ich už počas klíčenia nestihli zjesť :)
Pozor: dôležité je klíčky dobre premývať inak sa nám na nich začnú tvoriť baktérie, a to spoznáme veľmi ľahko podľa zápachu a nevábnej chuti.

Quinoa slané muffiny 
Quinoa brownies